top of page

Sebastian Foros klar för proffskontrakt med Sevilla FC:s juniorlag

Spanska Akademin Fotbollsförening är stolta att meddela att vår egen Sebastian Foros, bosatt i Älmhult, har skrivit på ett proffskontrakt med den spanska storklubben Sevilla FC:s juniorlag.

Sebastian har varit en del av Spanska Akademin i över sex år och under denna tid visat ett imponerande engagemang – fyra gånger i veckan har han pendlat från Älmhult till Helsingborg för träningar och matcher.

Han har vid fyra tillfällen provtränat med Sevilla FC:s juniorlag, och efter den senaste vistelsen kom det efterlängtade beskedet: klubben erbjuder ett proffskontrakt. Sebastian tackade ja – och nu väntar nästa stora kapitel i hans fotbollskarriär.

Vi på Spanska Akademin önskar Sebastian all framgång i Spanien och ser fram emot att följa hans fortsatta resa på den internationella scenen.



ree

 
 
 

1 kommentar


bra jobbat sebe

Gilla
Nyaste inläggen
Taggar
bottom of page